U adverbiálních určení účelu je výhodné rozlišovat ta, která vyjadřují účel kladný, a ta, která vyjadřují účel záporný.
Pro vyjádření kladného účelu je nejužívanější předložkou for, odpovídající několika českým předložkám. He always runs for the bus in the morning. Ráno vždycky utíká na autobus. This school prepares boys for university examinations. Tato škola připravuje chlapce k univerzitním zkouškám. This book is for you. Tato kniha je pro vás.
Adverbiální určení účelu mají po významové stránce velmi blízko k adverbiálním určením místa vyjadřujícím cíl a mohou je u některých sloves zastupovat, např. to go for a walk jít na procházku, they took us for a drive vzali nás na projížďku, je-li účel vyjádřen dějovým substantivem (konvertovaným slovesem). Avšak: to go on a journey/trip/outing jet na cestu/na výlet.
Poznámka: Spojení typu to go for a walk/swim apod. se týkají jednotlivé příležitosti. Pokud adverbiální určení účelu vyjadřuje činnost obvyklou nebo déle trvající, užívá se gerundium: Do they often go sailing? Často jezdí na plachetnici? Mrs. Green has gone (out) shopping. Paní Greenová šla na nákup/nakupovat.
Pro tuto významovou blízkost adverbiálního určení účelu a cíle se užívá předložky for pro vyjádření cíle mj. i v těch případech, kdy sloveso samo již ve své významové strukuře obsahuje sémantický rys „cíl“, např. We left (New York) for Washington the next day. Příštího dne jsme odjeli (z New Yorku) do Washingtonu.Texty na těchto stránkách jsou chráněny autorským právem. Mohou být použity pouze pro soukromé, vědecké a výzkumné účely a nelze je bez předchozí smlouvy používat ke komerčním účelům. Při využívání textů musí být vždy uveden jejich zdroj (viz sekci: „jak citovat“). Vyjma standardních citací nelze bez svolení autorů texty dále kopírovat.
© 2012 Elektronická mluvnice současné angličtiny Libuše Dušková a kol. Administered by Ondřej Tichý. Webdesign: jopixel.cz