Příslovečné určení je větný člen, který rozvíjí především sloveso, a to podobným způsobem, jako přívlastek rozvíjí substantivum, srov. there was a rapid fall in temperature došlo k rychlému poklesu teploty – the temperature fell rapidly teplota rychle klesla. Příslovečné určení dále modifikuje adjektivum, např. a vaguely familiar face matně povědomý obličej; adverbium, např. it is rather late je dost pozdě; předložkovou vazbu, např. this is somewhat at variance with our experience to je poněkud v rozporu s našemi zkušenostmi; i větu vedlejší, např. this is precisely what I mean to je přesně to, co mám na mysli. Příslovečné určení může též různými způsobem modifikovat obsah celé věty, např. surprisingly, she didn't keep us waiting kupodivu nás nenechala čekat. Podle toho, zda modifikuje větný člen nebo obsah celé věty, dělí se příslovečné určení na dva základní typy, začleněné do větné stavby (adjuncts) a nezačleněné do větné stavby, příslovečné určení větné (sentence adverbials).
Texty na těchto stránkách jsou chráněny autorským právem. Mohou být použity pouze pro soukromé, vědecké a výzkumné účely a nelze je bez předchozí smlouvy používat ke komerčním účelům. Při využívání textů musí být vždy uveden jejich zdroj (viz sekci: „jak citovat“). Vyjma standardních citací nelze bez svolení autorů texty dále kopírovat.
© 2012 Elektronická mluvnice současné angličtiny Libuše Dušková a kol. Administered by Ondřej Tichý. Webdesign: jopixel.cz