Redukované some [səm], [sm] má podobnou funkci jako člen neurčitý (viz 3.32), a to u singuláru nepočitatelných a plurálu počitatelných substantiv. Vedle neurčité determinace je slabě zastoupen kvantifikační význam „blíže nevymezené malé množství/počet“, kterým se some [səm], [sm] liší od neurčitého a nulového členu. V češtině mu odpovídá nějaký, jistý, u nepočitatelných substatniv též trochu, případně nemusí být explicitní ekvivalent vyjádřen vůbec (jak je tomu pravidlem u členu). Vyskytuje se především v oznamovacích větách kladných, kdežto ve větách záporných a většině otázek jeho funkci vykonává any (viz 4.72.21). Např. I need some sticking-plaster/some envelopes. Potřebuji kousek náplasti/nějaké obálky. Let's have some music. Pusťme si nějakou hudbu (trochu hudby).
Pronominální tvar má vždy neredukovanou samohlásku [sʌm], srov. There was some [səm] water in the jug. V džbánu byla voda (bylo trochu vody). – He poured some [sʌm] in(to) a tumbler. Nalil trochu do sklenice.
Texty na těchto stránkách jsou chráněny autorským právem. Mohou být použity pouze pro soukromé, vědecké a výzkumné účely a nelze je bez předchozí smlouvy používat ke komerčním účelům. Při využívání textů musí být vždy uveden jejich zdroj (viz sekci: „jak citovat“). Vyjma standardních citací nelze bez svolení autorů texty dále kopírovat.
© 2012 Elektronická mluvnice současné angličtiny Libuše Dušková a kol. Administered by Ondřej Tichý. Webdesign: jopixel.cz