Vedle flektivních tvarů se jako prostředky sloužící k vyjádření slovesných kategorií uplatňují pomocná slovesa.
Pomocná slovesa se vydělují jako samostatná slovesná třída na základě svých specifikcých formálních a sémantických rysů. Tvoří ji tři slovesa, be, have a do. Vyznačují se těmito vlastnostmi:
(a) Tvořením záporu prostým připojením záporné částice, a to buď v samostatné formě not, např. are not, have not, do not, nebo v nesamostatné redukované formě n't, která tvoří se slovesným tvarem jeden celek: aren't [ɑːnt], isn't [ɪznt], wasn't [wɒznt], weren't [wɜːnt], haven't [hævnt], hasn't [hæznt], hadn't [hædnt], don't [dəʊnt], doesn't [dʌznt], didn't [dɪdnt].
(b) Mohou stát před podmětem, kde slouží jako prostředek inverze (s gramatickou funkcí v případě věty tázací a podmínkové, viz 12.12, 16.23.43b), např. Am I keeping you? Zdržuji vás? Had I known it, I could have stayed at home. Kdybych to věděl, mohl jsem zůstat doma.
(c) Mohou zastupovat celou predikaci (elipticky nebo jako proforma, viz 13.25.1), např. John was promoted and so were some others. Jan byl povýšen a někteří jiní také. You've finished, haven't you? Už jste skončili, že? He conducts some research I believe. Yes, he does. Myslím, že vede nějaký výzkum. Ano, vede.
Sémanticky se pomocná slovesa vyznačují tím, že pozbývají lexikální význam, který mají jako slovesa lexikální, a spolu s ostatními složkami slovesného tvaru vytvářejí jeden sémantický celek, který nelze odvodit z významů jednotlivých částí, jsou-li brány samostatně jako izolovaná slovesa.
Texty na těchto stránkách jsou chráněny autorským právem. Mohou být použity pouze pro soukromé, vědecké a výzkumné účely a nelze je bez předchozí smlouvy používat ke komerčním účelům. Při využívání textů musí být vždy uveden jejich zdroj (viz sekci: „jak citovat“). Vyjma standardních citací nelze bez svolení autorů texty dále kopírovat.
© 2012 Elektronická mluvnice současné angličtiny Libuše Dušková a kol. Administered by Ondřej Tichý. Webdesign: jopixel.cz